شرکت تولیدی رویال پلاستیک

تفاوت پلاستیک های PP و PS در چیست :

تفاوت اصلی در پلاستیک های PS و PP در ساختار و اتصالات آن است. اما به طور کلی این هر دو جز دسته پلاستیک های ترموپلاست میباشند. این پلاستیکها دارای خصوصیت انعطاف پذیری در زمان حرارت دیدن را دارند. از این رو قالب گیری در این مواد بسیار ساده بوده و تولید آن ارزان تر از باقی موارد میباشد. این دو ظروف به دلیل خصوصیت مقاومت مناسب در برابر حرارت و عدم انتشار مواد سمی در تولید ظروف یکبار مصرف کاربرد بسیاری دارد.

برای درک بهتر تفاوت پلاستیک های PP و PS توضیحاتی در خصوص هر یک در زیر داده شده است.

معرفی پلاستیک PP :

پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. از این رو کاربرد بسیاری در تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به خصوص در موارد اسیدی مانند ظروف نگهداری آب لیمو کاربرد زیادی دارد. یکی از تفاوت های پلاستیک PP و PS در همین مورد است. مقاومت واکنش شیمیایی در پلاستیک های PP بیشتر از سایرین میباشد.

ویژگی های پلاستیک PP

تفاوت ساختار پلاستیک های PP و PS :

مولکول پروپیلن دارای ساختار شیمیایی نامتقارن می‌باشد، از این رو فرایند پلیمریزاسیون آن می‌تواند به سه نوع توالی در ساختار پلیمر حاصل منتهی گردد. به دلیل اثرات ناشی از ممانعت فضایی گروه های متیل، توالی سر به دم دارای نظم ساختاری بالاتری نسبت به سایر انواع می‌باشد. تفاوت اصلی ساختار پلاستیک های PP و PS در نوع اتصال و پلیمر آنها میباشد. در ادامه ویژگی های این پلاستیک را به صورت مختصر گفته ایم.

ویژگی های پلاستیک PP :

  • قیمت پایین برای تولید آن
  • ترکیب راحت با فلز و شیشه
  • قالب گیری راحت
  • سمی و خطرناک نبودن
  • در دسترس بودن مواد اولیه
  • استفاده مجدد پس از بازیافت
  • رنگ پذیری بالا توسط مستربچ ها
  • ترکیب شدن با موادی مانند خاک اره و تولید کامپوزیت

معرفی پلاستیک PS :

پلی استایرن PS یک پلاستیک تقریبا ارزان  و سخت است و به دلیل ویژگی های خاص خود و کم بودن هزینه ساخت آن در دنیای پیشرفته امروز کاربرد زیادی یافته است. برای مثال لیوان ها و ظروف غذایی یکبار مصرف از پلی استایرن PS هستند و از مشخصات آن محدوده رنگ بسیار مناسب ، شفافیت ، سختی و جذب کم آب است. در ادامه به ساختار پلاستیک پلی استایرن میپردازیم.

تفاوت ویژگی پلاستیک های پلی استایرن PS و PP

ساختار PS :

یکی از تفاوت ساختار پلاستیک های PP نسبت به PS در نحوه ساخت و پلیمر آن است. پلی استایرن معمولا به روش رادیکال آزاد از مونومرهای استایرن تولید میشود. چون واحد استایرنی هم میتواند  به عنوان الکترون دهنده و الترون گیرنده فعالیت کند.مکانیسم های دیگری به جز رادیکال آزاد ، همچون مکانیسم های آنیونی ، کاتیونی و کوئوردینانسیونی استفاده میشوند. روش اصلی تولید صنعتی آن پلیمرزاسیون توده ای است که در دو مرحله انجام میشود. در مرحله اول پلیمرزاسیون در دمای °C 80 رخ میده و درصد تبدیل حدودا 30% به دست می آید. سپس مخلوط را وارد راکتور دوم میکنند جاییکه پلیمرزاسیون دردمای C° 200-100 رخ میدهد . پلیمر به دست آمده در صد تبدیل بالایی داشته ولی وزن مولکولی با توزیع متفاوتی دارد. پلی استایرن PS سیندیوتاکتیک در حال حاضر توسط پلیمرزاسیون با کاتالست های متالوسن ، تولید میشود. پلی استایرن PS سیندیدتاکتیک ، بلوری است و در دمای °C 270 به جوش می آید ولی بسیار گران است . در ادامه در مورد مزایا و خصوصیات پلاستیک های PS توضیح داده شده است.

تفاوت ویژگی های پلاستیک PS و PP :

ویژگی و تفاوت اصلی پلاستیک های PS و PP را شکل میدهد. ظاهر آن هاست به طور کلی پلی استایرن ها به دلیل ویژگی ظاهری و میزان تراکم آن ها انتقال حرارتی بسیار پایینی دارند. از این رو برای ساخت عایق های ساختمانی و ظروف یکبار مصرف غذایی جهت مواد غذایی گرم استفاده میشود. غذاهای قرارگرفته در این ظروف زمان بسیار زیادی گرما و تازگی غذا را حفظ میکنند. از این رو در رستوران ها و موارد مشابه جهت انتقال به مسافت های طولانی از این تفاوت اصلی پلاستیک PP و PS  استفاده میکنند. همچنین پلاستیک های PS دارای مقاومت حرارتی بالایی میباشند. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای استفاده از ظروف یکبار مصرف برای نگهداری مواد غذایی گرم میباشد.

 

امتیاز دهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام