رویال پلاستیک کارن

شرکت تولیدی رویال پلاستیک

نحوه تشخیص بطری پت

 پت چیست؟

پلاستیک پت مخفف پلی اتیلن ترفتالات است و به عنوان پلاستیک پاک شناخته میشود. بیشترین استفاده از بطری پت در بطری آب و سایر بطری های نوشیدنی است. به عنوان یک ماده خام، پلاستیک های پت، محصولی بر پابه نفت است که به عنوان پلاستیکی مطمئن، سبک، منعطف و صد درصد قابل بازیافت در جهان شناخته میشود. در حقیقت بطری پت بیشترین درصد پلاستیک های بازیافتی جهان را تشکیل میدهند که همچنان میزان آن رو به افزایش است.

پلاستیک پت یک نوع پلیمر است که از دو نوع مونومر اتیلن گلیکول اصلاح شده و ترفتالات اسید خالص تولید شده است.

تشخیص بطری پت چگونه است؟

کافی است در زیر بطری به دنبال عدد ۱ بگردید. بطریهایی که عدد یک که با سه فلش احاطه شده، بر روی آنها حک شده از نوع بطری پت هستند.

کاربردهای پلاستیک پت در چیست؟

هر دو نوع بازیافتی و استفاده نشده پلاستیک پت، تقریبا در تمام بخش های بسته بندی و صنعت کاربرد دارند. برای نمونه این پلاستیک در بطری های آب معدنی، بسته بندی و بطری های پلی اتیلن یک لیتری سم و کود و اسباب بازی ها استفاده میشوند. به علاوه هرکجا که در صنایع پارچه به لغت “پلی استر” برمیخورید، به احتمال زیاد منظور پلی اتیلن یا پت بوده است، زیرا پلاستیک پت در زمینه فرشبافی، تولید کیسه خواب و تولید پوشاک نیز استفاده میشود.

با توجه به استفاده جهانی از پلاستیک پت در زمینه های مختلف، این پلاستیک از ارزش بالایی برخوردار است و حتما باید بازیافت شود.

چرا مصرف کنندگان بطری پلی اتیلن را ترجیح میدهند؟

این بطری ها ارزان قیمت،  دارای قدرت تحمل بالا، مقاوم در برابر ضربه و قابل بازیافتند.

شرکت رویال پلاستیک قادر به تولید انواع بطری های پلاستیکی از نوع پت در سایزها و کاربردهای مختلف است. از جمله بطریهای تولید شده این شرکت میتوان به بطری پتاذ حجم ۵۰ تا ۱۰۰۰ سی سی اشاره کرد

چرا بطری پت در صنعت آب معدنی محبوب است؟

بطری پت بهداشتی، قوی، مقاوم در برابر میکرو ارگانیسم های آلاینده بوده و همچنین با غذا و نوشیدنی واکنش نمیدهد و از نظر بیولوژیکی نیز تخریب نمیشود.

امنیت بطری پت در مقابل واکنش با غذا و آب از جانب مقامات بهداشتی جهانی مورد تایید قرار گرفته شده است، همچنین برخلاف شیشه بسیار سبک و قابل حمل بوده و نمیشکند.

تشخیص پلاستیک پت بازیافتی

پلاستیک پت بازیافتی با نام RPET شناخته میشود و بیشترین نوع پلاستیک بازیافتی است. بنابر آمار انجمن رزین پت در سال ۲۰۱۲، میزان بازیافت پلاستیک پت در آمریکا ۳۱%، و اروپا ۵۲% بوده است.

نحوه بازیافت پلاستیک پت

در بخش اول و پس از جمع آوری بطری پت، این بطری ها به ذرات ریزتری تبدیل میشوند. خلوص این ذرات در ارزش پلاستیک بازیافتی اهمیت به سزایی دارد. پس از این فرآیند از تکنیک های جداسازی ذرات استفاده میشوند. این تکنیک ها شامل شست و شو و دسته بندی توسط جریان هوا هستند. به علاوه از حمام های آبی نیز برای طبقه بندی استفاده میشود که در آن ذرات یا شناور میمانند و یا به زیر آب میروند. این روش برای جداسازی مواد متفرقه از پلاستیک نیز کاربرد دارد. در پایان این بخش، شست و شو یا روش های گرمایشی برای از بین بردن آلودگی ها انجام میشود.

پس از تکمیل این فرایند، ذرات به خوبی آب کشی میشوند تا باقیمانده آلاینده ها و یا ترکیبات پاک کننده از بین بروند. سپس پت بزیافتی به خوبی خشک شده و برای مرحله بعدی بازیافت آماده میشود.

پلاستیک های حاصل از بخش قبل در دمای مناسب ذوب میشوند تا بتوان ذراتی که قابل ذوب نیستند را از آنها جدا کرد و به خلوص بالاتری از پلاستیک پت رسید.

ماندگاری بطری پت

بطری پت استفاده شده در شیشه های آب معدنی اکثرا از نوع استفاده نشده هستند. این بطری ها را میتوان طبق استانداردها و فرآیندهای خاصی بازیافت کرد و در کاربردهای دیگر مانند بطری سم و کود استفاده نمود.

به طور خلاصه بطری پت نوع سالم تری از تولید و استفاده از بطری های پلاستیکی است .

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام